Forum o Gimnazjum nr. 3 ŁSSO

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2007-04-20 21:09:00

Jeza

Administrator

Call me!
Skąd: Polski Manchester
Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 231
Punktów :   

Religia w szkole?

Ktoś napisał kiedyś artykuł do "Echa", w którym zastanawiał się czy potrzebujemy w szkole religii. Zdania na ten temat są zapewne bardzo podzielone i myślę, że każdy ma tutaj wyrobioną jakąś opinię. Pytanie: jaka to opinia? Czemu lubicie ten przedmiot? Czemu Wam on nie odpowiada? Czy podoba Wam się w takiej formie, w jakiej jest, czy wolelibyście, żeby został jakoś zmieniony?

Pamiętajmy, że każdego roku mamy aż 2 lekcje religii tygodniowo. Innymi słowy 6 lekcji\tydz. przez cały okres naszej edukacji gimnazjalnej. Przy liczbie 4 chemii, 4 fizyk, 4 biologii, 4 geografii wydaje się to bardzo dużo. Czy przedmiot ów naprawdę jest dla nas aż tak ważny?

Piszcie


"Spieszmy się kochać ludzi, bo czas to pieniądz"- Grupa TwoŻywo

Offline

 

#2 2007-04-20 22:25:00

Milek

Masta

4419134
Call me!
Skąd: Nowy New York
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 145
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Ja jestem zwolniony z lekcji religii i zamiast tego przedmiotu wolałbym aby skrócono lekcje ;D Bo beznadziejnie jest zrobione, że u nas lekcje religii odbywają się od 12-14, a dalej mamy tylko francuski i do domu, wolałbym, aby były na dwóch ostatnich.


Każde Słowo Każdy dźwięk Dotyka mej duszy Przenika do środka Pieszcząc i głaszcząc W ten najpiękniejszy sposób Porusza strunami uczuć Do głębi...I popadasz w trans Tak właśnie działa Ono Idealne dziecko muzyki...Trance....

Offline

 

#3 2007-04-21 10:40:26

Dennet Moonsong

Masta

Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 139
Punktów :   
WWW

Re: Religia w szkole?

Ja lubię te lekcjie!
Są miłym odprężeniem po złym dniu/przed złym dniem. Ojciec bardzo się stara, aby atmosfera była jak najbardziej młodzieńcza oraz wyluzowana (i co z tego że czasem mu nie wychodzi, liczą się intencjie, chyba...).
Sądzę, że brakuje nam tylko tematu o różnych religiach świata (Autor: Kamil Kamiński). Byłoby to dobrym urozmaiceniem wśród ciągłego gadania o tym, jak to katolicyzm zmienia ludzi.

Offline

 

#4 2007-04-21 13:05:31

Kondzio

Masta

8210783
Call me!
Skąd: Srodek Europy
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 106
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

He,he mozna sie posmiac poza tym amy czas na cwiczenia z biol.

Offline

 

#5 2007-04-21 19:50:21

Biarni Herjfulson

Masta

Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 105
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Ja tam lubię się wykłócać z o.Arturem o prawdomówność Biblii. Moim priorytetem jest przekonanie o.Artura do ateizmu, ale niestety jego wiara jest niewzruszona jak skała.Chciaż jak ostatnio opwiadał nam o zmartchwstaniu to powiedział,że prawdopodobnie ciało Jezusa wysunęło się z niszy na skutek trzęsienia ziemi.Wiadomo, trzęsienie ziemi to zderzenie płyt kontynetalnych, ale w ostatecznym rozrachunku z woli Boga hhehe

Offline

 

#6 2007-04-21 22:18:42

Jaszczur

Masta

5740482
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 102
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Ja jestem zdecydowanie przeciwny katechezą (nie mamy religii, tylko katechezy) w szkole. Takie lekcje powinny  odbywać się przy kościele i ten kto rzeczywistości chce na to chodzić, toby chodził...


"Jeżeli historia uczy czegokolwiek, to tylko tego, że ludzie nigdy nie nauczyli się niczego z historii."

Offline

 

#7 2007-04-22 17:36:57

gossipgirl

Masta

5993575
Zarejestrowany: 2007-04-05
Posty: 259
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

według mnie,to miły przerywnik.a ojciec artur jest wyrozumiały,więc nie ma problemu zwykle

Ostatnio edytowany przez gossipgirl (2007-04-22 17:37:33)


'Człowiek współczesny szuka przyjemności bez szczęścia, szczęścia bez zadowolenia, zadowolenia bez mądrości.'

Offline

 

#8 2007-04-22 21:22:23

Jeza

Administrator

Call me!
Skąd: Polski Manchester
Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 231
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Jak do tej pory mówicie o religii negatywnie lub uznajecie ją za przedłużenie przerwy. Lekcja ta ma służyć propagowaniu i pogłębianiu wiary katolickiej wśród społeczeństwa. Z waszych wypowiedzi można wywnioskować, że owej wiodącej roli nie spełnia...


"Spieszmy się kochać ludzi, bo czas to pieniądz"- Grupa TwoŻywo

Offline

 

#9 2007-04-22 23:20:19

Jaszczur

Masta

5740482
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 102
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Mylisz się co do samej istoty rzeczy. Sama nazwa przedmiotu to religia a nie religia katolicka, a wszyscy z góry zakładają że chodzi tylko o jedną religię... Dlaczego nie uczymy się w ogóle o innych religiach czy wyznaniach?? Dlaczego zamiast mówić o problemach moralno-etycznych mamy wkuwać katolickie dogmaty i potem mieć z tego oceny wliczane do średniej?? Jestem przeciwny religii w szkole w takiej postaci w jakiej jest teraz a nie ogólnie. I nie chodzi o to żeby ojciec Artur od czasu do czasu rzucił jakiś temat, abyśmy napisali swoje refleksję, tylko o to żeby religii nie uczył ksiądz, bo to, w większości przypadków (bywają wyjątki), z góry stawia to sprawę na przegranej pozycji...


"Jeżeli historia uczy czegokolwiek, to tylko tego, że ludzie nigdy nie nauczyli się niczego z historii."

Offline

 

#10 2007-04-23 18:06:02

Jeza

Administrator

Call me!
Skąd: Polski Manchester
Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 231
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Wydaje mi się, że dzisiejsza religia to po prostu skrócona nazwa nauki o religii katolickiej. Ocena z tego przedmiotu to faktycznie nie najlepszy pomysł, bo jak oceniać czyjąś wiarę? Teoretycznie miał być to chyba doping do traktowania religii poważnie, ale z autopsji wynika, że przynosi to raczej odwrotnny skutek...

Wydaje mi się (proszę mnie poprawić jeśli się mylę), że jest jakieś prawo, które mówi o tym, że uczniowi niezainteresowanemu katechezą szkoła powinna zapewnić lekcję etyki...


"Spieszmy się kochać ludzi, bo czas to pieniądz"- Grupa TwoŻywo

Offline

 

#11 2007-04-23 21:07:26

Jaszczur

Masta

5740482
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-02
Posty: 102
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Rzeczywiście, ale nikt tego nie przestrzega... Jeżeli się nikt tego nie domaga, to się tego nie organizuje...


"Jeżeli historia uczy czegokolwiek, to tylko tego, że ludzie nigdy nie nauczyli się niczego z historii."

Offline

 

#12 2007-04-23 21:42:51

Jeza

Administrator

Call me!
Skąd: Polski Manchester
Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 231
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Czyli wygląda na to, że religia słabo spełnia swoją rolę...


"Spieszmy się kochać ludzi, bo czas to pieniądz"- Grupa TwoŻywo

Offline

 

#13 2007-04-23 21:49:32

Wika

Masta

5837075
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-04-03
Posty: 290
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Mnie osobiscie religia(przedmiot) odsunela od Kosciola...te lekcje sa wg. mnie malo przykonywujace, a nawet "odstraszajace"...
Zgadzam sie,ze na tych lekcjach powinno poruszac sie tematyke innych religii, moze etyka powinna byc wprowadzona?Bo to ,co mielismy na lekcjach religii o innych religiach nie bylo specjalnie satysfakcjonujace...na geografii mielismy wiecej na ten temat...


'Long nights allow me to feel I'm falling...'

Offline

 

#14 2007-04-24 08:07:54

Jeza

Administrator

Call me!
Skąd: Polski Manchester
Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 231
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

I to jest miejsce, gdzie powinien się włączyć do dyskusji ktoś z nauczycieli


"Spieszmy się kochać ludzi, bo czas to pieniądz"- Grupa TwoŻywo

Offline

 

#15 2007-04-24 15:42:01

dp

Member

Zarejestrowany: 2007-04-24
Posty: 10
Punktów :   

Re: Religia w szkole?

Mówisz i masz. Po pierwsze, co roku znajduje się ktoś, kto nie uczszcza, więc nie ma problemu z tym, ze ktos nie wierzy a musi. Po drugie, trudno jest zorganizować zajęcia z etyki dla jednej, dwóch osób. Rzecz (etyka dla kilku osób) należałoby załatwiać na początku, czyli w pierwszej klasie albo i wcześniej... już widzę jak się komuś (rodzicom) chce to organizować. Po trzecie, zakładam, że katecheci mają swoich szefów, wobec których muszą wykazać się realizowaniem programu, który w tym kraju jest niczym rząd, niereformowalny, bo doktrynalny (ups!). Po czwarte, może drazliwe pytanie zadane we właściwy sposób przyniosłoby spodziewany efekt... natomiast tam, gdzie poszukuje się sensacji (tak tylko przypuszczam) tworzy się dystans między katechetą a nauczanym. Właśnie - "nauczanym".


Błogosławieni, którzy, nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
detailing katowice wynajem autobusów Piła social club money lobby